Show simple item record

dc.contributor.authorRomero Gómez, Mercè
dc.contributor.authorSánchez-Martín, Patricia
dc.contributor.authorMasdemont Soler, Josep
dc.contributor.otherUniversitat Politècnica de Catalunya. Departament de Matemàtica Aplicada I
dc.date.accessioned2015-03-05T12:42:01Z
dc.date.available2015-03-05T12:42:01Z
dc.date.created2014
dc.date.issued2014
dc.identifier.citationRomero-Gómez, M.; Sánchez-Martín, P.; Masdemont, J.J. Com les Varietats Invariants formen Espirals i Anells en Galàxies barrades. "Butlletí de la Societat Catalana de Matemàtiques", 2014, vol. 29, núm. 1, p. 51-75.
dc.identifier.issn0214-316X
dc.identifier.urihttp://hdl.handle.net/2117/26596
dc.description.abstractL'espectacularitat de les galàxies barrades consisteix no solament en la presència de la barra, allargada en el centre de la galàxia, sinó també en els braços espirals o anells que es desenvolupen en les parts exteriors. No hi ha una teoria clara per a la formació d'anells i, fins fa poc, només n'hi havia una que explicava l'origen dels braços espirals en galàxies no barrades. En els darrers anys hem desenvolupat una teoria basada en els sistemes dinàmics que relaciona els braços espirals i els anells amb les varietats invariants hiperbòliques associades a òrbites periòdiques i quasiperiòdiques al voltant de punts d'equilibri colineals del sistema
dc.format.extent25 p.
dc.language.isocat
dc.rightsAttribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Spain
dc.rights.urihttp://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/3.0/es/
dc.subjectÀrees temàtiques de la UPC::Matemàtiques i estadística
dc.titleCom les Varietats Invariants formen Espirals i Anells en Galàxies barrades
dc.typeArticle
dc.subject.lemacSistemes dinàmics
dc.subject.lemacGalàxies
dc.contributor.groupUniversitat Politècnica de Catalunya. EGSA - Equacions Diferencials, Geometria, Sistemes Dinàmics i de Control, i Aplicacions
dc.identifier.doi10.2436/20.2002.01.53
dc.subject.amsClassificació AMS::37 Dynamical systems and ergodic theory::37D Dynamical systems with hyperbolic behavior
dc.subject.amsClassificació AMS::85 Astronomy and astrophysics
dc.relation.publisherversionhttp://www.raco.cat/index.php/ButlletiSCM/article/view/281387/369196
dc.rights.accessOpen Access
local.identifier.drac15464529
dc.description.versionPostprint (published version)
local.citation.authorRomero-Gómez, M.; Sánchez-Martín, P.; Masdemont, J.J.
local.citation.publicationNameButlletí de la Societat Catalana de Matemàtiques
local.citation.volume29
local.citation.number1
local.citation.startingPage51
local.citation.endingPage75


Files in this item

Thumbnail

This item appears in the following Collection(s)

Show simple item record

Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Spain
Except where otherwise noted, content on this work is licensed under a Creative Commons license : Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Spain