Show simple item record

dc.contributor.authorDalfó Simó, Cristina
dc.contributor.authorFiol Mora, Miquel Àngel
dc.contributor.otherUniversitat Politècnica de Catalunya. Departament de Matemàtiques
dc.date.accessioned2019-07-31T08:13:26Z
dc.date.available2019-07-31T08:13:26Z
dc.date.issued2019
dc.identifier.citationDalfo, C.; Fiol, M. El mètode de les línies per a la resolució numèrica d'equacions en derivades parcials. "Butlletí de la Societat Catalana de Matemàtiques", 2019, vol. 34, núm. 1, p. 33-51.
dc.identifier.issn0214-316X
dc.identifier.otherhttps://arxiv.org/abs/1903.03431
dc.identifier.urihttp://hdl.handle.net/2117/167158
dc.description.abstractEn aquest treball es descriu un mètode numèric semi-discret per a la resolució d’un tipus d’equacions en derivades parcials. És conegut com el mètode de les línies (MOL, per les sigles en anglès), i es basa en la discretització de totes les variables involucrades, excepte una. Il·lustrem l’aplicació del MOL amb la resolució de l’equació de Laplace en coordenades cartesianes. Els conceptes matemàtics que hi apareixen es comparen amb els corresponents al mètode analític de separació de variables. A més, mostrem que els resultats obtinguts amb el MOL són aproximacions molt bones de les solucions analítiques.
dc.format.extent19 p.
dc.language.isocat
dc.rightsAttribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Spain
dc.rights.urihttp://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/3.0/es/
dc.subjectÀrees temàtiques de la UPC::Matemàtiques i estadística::Equacions diferencials i integrals::Equacions en derivades parcials
dc.subject.lcshDifferential equations, Partial
dc.subject.lcshNumerical analysis
dc.subject.otherEquacions en derivades parcials
dc.subject.otherDiscretització d’una variable contínua
dc.subject.otherAnàlisi numèric
dc.titleEl mètode de les línies per a la resolució numèrica d'equacions en derivades parcials
dc.typeArticle
dc.subject.lemacEquacions diferencials parcials
dc.subject.lemacAnàlisi numèrica
dc.contributor.groupUniversitat Politècnica de Catalunya. COMBGRAPH - Combinatòria, Teoria de Grafs i Aplicacions
dc.identifier.doi10.2436/20.2002.01.85
dc.description.peerreviewedPeer Reviewed
dc.rights.accessOpen Access
local.identifier.drac25804108
dc.description.versionPostprint (author's final draft)
local.citation.authorDalfo, C.; Fiol, M.
local.citation.publicationNameButlletí de la Societat Catalana de Matemàtiques
local.citation.volume34
local.citation.number1
local.citation.startingPage33
local.citation.endingPage51


Files in this item

Thumbnail

This item appears in the following Collection(s)

Show simple item record

Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Spain
Except where otherwise noted, content on this work is licensed under a Creative Commons license : Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Spain