DSpace DSpace UPC
 Català   Castellano   English  

E-prints UPC >
Física >
NOLIN - Física No-Lineal i Sistemes Fora de l'Equilibri >
Articles de revista >

Empreu aquest identificador per citar o enllaçar aquest ítem: http://hdl.handle.net/2117/16977

Arxiu Descripció MidaFormat
33-p5437_1.pdf589,1 kBAdobe PDFThumbnail
Veure/Obrir

Citació: Sendina-Nadal, I.; Pérez-Muñuzuri, A.P.; Vives, D.; Pérez-Muñuzuri, V.; Casademunt, J.; Ramírez-Piscina, L.; Sancho, J.M.; Sagués, F. "Wave propagation in a medium with disordered excitability". Physical Review Letters, 1998, vol. 80, núm. 24, p.5437-5440. ISSN:0031-9007
Títol: Wave propagation in a medium with disordered excitability
Autor: Sendiña-Nadal, I.; Pérez Muñuzuri, Alberto; Vives, D.; Pérez Muñuzuri, Vicente; Casademunt, Jaume Veure Producció científica UPC; Ramírez de la Piscina Millán, Laureano Veure Producció científica UPC; Sancho, Jose Maria Veure Producció científica UPC; Sagués Mestre, Francesc Veure Producció científica UPC
Editorial: American Physical Society
Data: 30-jun-1998
Tipus de document: Article
Resum: The effect of quenched disorder on the propagation of autowaves in excitable media is studied both experimentally and numerically in relation to the light-sensitive Belousov-Zhabotinsky reaction. The spatial disorder is introduced through a random distribution with two different levels of transmittance. In one dimension the (time-averaged) wave speed is smaller than the corresponding to a homogeneous medium with the mean excitability. Contrarily, in two dimensions the velocity increases due to the roughening of the front. Results are interpreted using kinematic and scaling arguments. In particular, for d ­ 2 we verify a theoretical prediction of a power-law dependence for the relative change of the propagation speed on the disorder amplitude.
ISSN: 0031-9007
URI: http://hdl.handle.net/2117/16977
Versió de l'editor: http://prl.aps.org/pdf/PRL/v80/i24/p5437_1
Apareix a les col·leccions:NOLIN - Física No-Lineal i Sistemes Fora de l'Equilibri. Articles de revista
Departament de Física Aplicada. Articles de revista
Comparteix:


Stats Mostra les estadístiques d'aquest ítem

SFX Query

Tots els drets reservats. Aquesta obra està protegida pels drets de propietat intel·lectual i industrial corresponents. Sense perjudici de les exempcions legals existents, queda prohibida la seva reproducció, distribució, comunicació pública o transformació sense l'autorització del titular dels drets.

Per a qualsevol ús que se'n vulgui fer no previst a la llei, dirigiu-vos a: sepi.bupc@upc.edu

 

Valid XHTML 1.0! Programari DSpace Copyright © 2002-2004 MIT and Hewlett-Packard Comentaris
Universitat Politècnica de Catalunya. Servei de Biblioteques, Publicacions i Arxius