DSpace DSpace UPC
 Català   Castellano   English  

E-prints UPC >
Altres >
Enviament des de DRAC >

Empreu aquest identificador per citar o enllaçar aquest ítem: http://hdl.handle.net/2117/11800

Arxiu Descripció MidaFormat
root_polytopes_growth.pdf287,06 kBAdobe PDFThumbnail
Veure/Obrir

Citació: Ardila, F. [et al.]. Root polytopes and growth series of root lattices. "SIAM journal on discrete mathematics", 2011, vol. 25, núm. 1, p. 360-378.
Títol: Root polytopes and growth series of root lattices
Autor: Ardila, Federico; Beck, Matthias; Hosten, Serkan; Pfeifle, Julián Veure Producció científica UPC; Seashore, Kim
Data: 2011
Tipus de document: Article
Resum: The convex hull of the roots of a classical root lattice is called a root polytope. We determine explicit unimodular triangulations of the boundaries of the root polytopes associated to the root lattices $A_n$, $C_n$, and $D_n$, and we compute their $f$- and $h$-vectors. This leads us to recover formulae for the growth series of these root lattices, which were first conjectured by Conway, Mallows, and Sloane and Baake and Grimm and were proved by Conway and Sloane and Bacher, de la Harpe, and Venkov. We also prove the formula for the growth series of the root lattice $B_n$, which requires a modification of our technique.
ISSN: 0895-4801
URI: http://hdl.handle.net/2117/11800
DOI: 10.1137/090749293
Apareix a les col·leccions:Altres. Enviament des de DRAC
MD - Matemàtica Discreta. Articles de revista
Departaments de Matemàtica Aplicada. Articles de revista
Comparteix:


Stats Mostra les estadístiques d'aquest ítem

SFX Query

Aquest ítem (excepte textos i imatges no creats per l'autor) està subjecte a una llicència de Creative Commons Llicència Creative Commons
Creative Commons

 

Valid XHTML 1.0! Programari DSpace Copyright © 2002-2004 MIT and Hewlett-Packard Comentaris
Universitat Politècnica de Catalunya. Servei de Biblioteques, Publicacions i Arxius